Dentofobia

Ból zęba jest bólem świata

Ludwik II Bawarski

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj strachu, który utrudnia podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym lub wręcz ją uniemożliwia. Jego przyczyny tkwią zazwyczaj w negatywnych doświadczeniach z przeszłości, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegu.

Pacjenci dotknięci dentofobią, zazwyczaj dzieci i mężczyźni, odczuwają lęk przed wizytą u dentysty, pomimo iż zazwyczaj mają świadomość, że ich obawy są bezzasadne i nieadekwatne do zagrożenia.

Odczuwany lęk może mieć różne postacie – od lekkiego niepokoju po pełne przerażenie, a nawet panikę. Wytwarzane przez organizm w takiej sytuacji hormony stresu dodatkowo potęgują odczucie strachu poprzez obniżenie tolerancji na ból.


 

Sposoby na dentofobię

Wyznajemy zasadę, że każdemu pacjentowi należy poświęcić maksimum czasu, wiedzy oraz doświadczenia. Pacjentowi cierpiącemu na dentofobię należy go poświęcić, znacznie więcej, szczególnie na pierwszym etapie leczenia.

Mamy na koncie faktyczne sukcesy w zwalczaniu dentofobii. Niektórzy z naszych pacjentów w trakcie zabiegów… ucinają sobie drzemkę. Z medycznego punktu widzenia to oznaka ustąpienia stresu, stanu pełnego odprężenia i relaksu.

Oferujemy Państwu:

Indywidualne podejście i doskonałą komunikację z pacjentem

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, poznajemy się, rozmawiamy o Państwa obawach, potrzebach i oczekiwaniach.

Po badaniu kontrolnym przygotowujemy indywidualną propozycję planu leczenia, omawiamy w szczegółach jego kilka wariantów – ustalamy harmonogram ewentualnego leczenia i kosztorys.

Podczas leczenia na bieżąco będziemy też Państwa informować o wszelkich podejmowanych czynnościach, by ograniczyć do minimum uczucie niepewności. Brak wiedzy na temat leczenia często jest źródłem niepotrzebnego napięcia.

Gwarancję bezpieczeństwa – pewność, że jesteście w dobrych rękach

Nasz zespół to profesjonaliści – dbamy o Państwa komfort i bezpieczeństwo. Zabiegi wykonywane są w systemie „na cztery ręce”, co pozytywnie wpływa na jakość usług i skrócenie czasu trwania leczenia.

Rodzinną atmosferę

Projektując naszą Klinikę, staraliśmy się uciec jak najdalej od stereotypowego wyglądu gabinetu lekarskiego. Na podłodze i ścianach nie ma białych kafli, nasi lekarze nie chodzą w białych kitlach.

Zadbaliśmy o przytulną atmosferę. Pacjenci oczekują na wizytę na wygodnych skórzanych kanapach, w klimatyzowanym pomieszczeniu, delektując się aromatyczną kawą i herbatą. W ścianę wbudowaliśmy akwarium z pięknymi rybkami. W powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych, a z głośników „płynie” relaksująca muzyka.

SleeperOne – „znieczulenie komputerowe”

To urządzenie umożliwiające elektronicznie, kontrolowane przez mikroprocesor podawanie środka znieczulającego. Wbrew powszechnej opinii to nie samo ukłucie igły jest źródłem bólu. Rzeczywistą przyczyną bólu przy aplikowaniu tradycyjnego znieczulenia strzykawką z igłą jest rozpieranie tkanek. Płyn znieczulający jest wtłaczany pod ciśnieniem co „rozpycha” tkanki i jest odczuwane jako ból o różnym natężeniu. System SleeperOne komputerowo analizuje opór tkanek i dostosowuje ciśnienie podawania środka znieczulającego tak, aby nie przekroczyło ono granicy odczuwania bólu. Dzięki temu cały proces podawania znieczulenia jest krótki i bezstresowy.

Zastosowanie urządzenia SleeperOne jest szczególnie polecane przy wykonywaniu znieczuleń u dzieci i osób wrażliwych na ból oraz odczuwających lęk przed zastrzykiem.

Uspokojenie wziewne – sedacja płytka (gaz rozweselający)

Sedacja wziewna to bardzo przyjazna metoda wspomagania działania środka znieczulającego za pomocą tzw. gazu rozweselającego (mieszaniny tlenu i podtlenku azotu). Od wielu lat znajduje ona zastosowanie w stomatologii oraz w wielu innych dziedzinach medycyny, np. w położnictwie(ginekologii), podczas porodów.

Sedację gazem rozweselającym można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta świadomości i podstawowych odruchów. Od powyższych właściwości pochodzi potoczna nazwa środka – gaz rozweselający.

Sedację wziewną stosuje się głównie przy leczenia dzieci oraz osób dorosłych odczuwających lęk przed leczeniem stomatologicznym (tzw. dentofobia). Jest ona szczególnie wskazana przy leczeniu pacjentów cierpiących na astmę, padaczkę, hemofilię, choroby serca oraz nadciśnienie. W czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu przez specjalną maseczkę pacjent uspokaja się i chętniej spełnia polecenia lekarza. Środek przestaje działać praktycznie natychmiast po odstawieniu maseczki od nosa pacjenta. Po zabiegu, podczas kilkuminutowego oddychania czystym tlenem, resztki podtlenku zostają efektywnie usunięte z organizmu.

W Holistycznym Centrum Implantologii, Ortodoncji i Protetyki ARTIMEDICA rozumiemy, iż każdy może odczuwać dyskomfort na myśl o leczeniu stomatologicznym, dlatego dużo uwagi poświęcamy najdrobniejszym szczegółom.

Zalecenia dla pacjentów z oznakami dentofobii i nie tylko

Prosimy pamiętać, że wszystkie problemy możemy rozwiązać… ale tylko wspólnie!:)

Poczucie strachu związane z wizytą u stomatologa można złagodzić, stosując się do kilku wskazówek.

  • Przed właściwą wizytą, warto umówić się na wizytę adaptacyjną, podczas której poznamy się i otwarcie porozmawiamy o Państwa obawach, potrzebach oraz oczekiwaniach. To nie wstyd bać się dentysty.
  • Na wizytę u stomatologa najlepiej wybrać dzień, w którym nie macie Państwo do załatwienia ważnych spraw mogących być dodatkowym źródłem stresu.
  • Należy unikać pośpiechu, który może powodować niepotrzebne napięcie.
  • Polecamy pozytywne nastawienie do spotkania – to już połowa sukcesu.
  • Przed wizytą polecamy zjeść coś słodkiego – glukoza poprawia humor. Ważne jest jednak, by przed badaniem pamiętać o dokładnym umyciu zębów (możecie to Państwo zrobić u nas w gabinecie korzystając z bezpłatnych jednorazowych szczoteczek).
Skip to content