Profilaktyka

W klinice ARTIMEDICA wykonujemy szereg profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, stanowiących uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Pierwszym krokiem w leczeniu chorób zębów i przyzębia (czyli tkanek otaczających zęby) jest działanie ukierunkowane na ich zapobieganiu – czyli profilaktyka.

Jej głównym celem jest:

  • walka z płytką nazębną, będącą główną przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy,
  • zwiększenie odporności tkanek zęba i przyzębia na bakterie i kwasy.
Badanie kontrolne

Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej i umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.

Badanie kontrolne polega na szczegółowym przeglądzie stanu uzębienia i przyzębia. Należy je wykonywać nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy u osób dorosłych i raz na 3-4 miesiące w przypadku dzieci.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Dobór właściwej techniki szczotkowania, odpowiednich artykułów i materiałów higienizacyjnych nie jest zadaniem łatwym i wymaga fachowej wiedzy merytorycznej oraz dobrej znajomości obecnych na rynku środków.

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki stomatologiczne. Codzienne czynności higienizacyjne powinny obejmować:

  • regularne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką,
  • oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych,
  • oczyszczanie języka,
  • ewentualne płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami.

Ze względu na indywidualne warunki fizjologiczne pacjenta, jego stan uzębienia i przyzębia oraz zróżnicowane zdolności manualne, zalecamy konsultację w sprawie wyboru techniki szczotkowania i niezbędnych artykułów i materiałów higienizacyjnych z personelem medycznym kliniki ARTIMEDICA.

Pomocnym narzędziem jest przeprowadzenie testu wybarwiającego płytkę nazębną. Wyniki testu wskazują nam powierzchnie zębów, których niedoczyszczany podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych. W klinice ARTIMEDICA możecie Państwo zakupić środek do wybarwiania płytki nazębnej i przeprowadzić test skuteczności szczotkowania zębów we własnym zakresie.


 

Skaling (scaling) – usuwanie kamienia nazębnego

Nie oczyszczana płytka bakteryjna już po kilkudziesięciu godzinach ulega stwardnieniu (mineralizacji) i tworzy kamień nazębny. Jest on niestety odporny na zwykłe szczotkowanie i jego usunięcie wymaga wizyty u lekarza stomatologa.

Scaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

Kamień nazębny zawiera duże ilości bakterii patogennych. Przylegając do powierzchni zębów i ich korzeni, sprzyja dalszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej, działa drażniąco na dziąsła, a w konsekwencji prowadzi do powstania zmian chorobowych w przyzębiu, zwanych potocznie paradontozą.

W klinice ARTIMEDICA zabieg skalingu (usuwania kamienia nazębnego) przeprowadzamy za pomocą skalerów ultradźwiękowych i/lub ręcznych. Zabieg ten może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.


 

Piaskowanie i polerowanie powierzchni zębów

Za pomocą profesjonalnego narzędzia zwanego piaskarką, które wyrzuca z siebie pod dużym ciśnieniem drobinki piasku dentystycznego zmieszanego z wodą z zębów usuwa się przebarwienia oraz osad. Drobinki piasku są wystarczająco twarde i zwarte, by pozbyć się osadu nazębnego, a jednocześnie na tyle delikatne, by nie uszkodzić szkliwa zębów. Dzięki piaskarce można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak np: szczeliny międzyzębowe.

Polerowanie zębów jest jednym z końcowych etapów higienizacji jamy ustnej. Pełna procedura rozpoczyna się od usuwania kamienia (skalingu), następnie wykonuje się piaskowanie, a w ramach wykończenia polerowanie zębów. Do wykonania zabiegu polerowania zębów wykorzystuje się specjalne pasty, które mają właściwości oczyszczające i polerujące. Pasty nakładane są na zęby, które są w następnej kolejności polerowane. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.

Zęby, które zostały poddane zabiegowi piaskowania i polerowania, są znacznie jaśniejsze, wygładzone i bardzo dokładnie oczyszczone. Efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu polerowania zębów. Bardzo ważnym faktem jest to, że po polerowaniu zębów znacznie wolniej osadzają się na zębach kamień oraz zanieczyszczenia.

Po zabiegach piaskowania i/lup polerowanie powierzchni zębów należy przeprowadzić zabieg remineralizacji zębów.

Remineraliazacja zębów

Przeprowadzenie zabiegu remineralizacji jest szczególnie zalecane po wykonaniu zabiegów skalingu i piaskowania, by dodatkowo wzmocnić dokładnie oczyszczone i wypolerowane powierzchnie zębów.

Zabieg remineralizacji (często zwany również lakierowaniem) polega na pokryciu oczyszczonych powierzchni zębów preparatem w postaci pianki, pasty, żelu lub płynu o wysokiej zawartości składnika aktywnego, który wbudowując się w powierzchnię szkliwa zębów:

  • naprawia powstałe przez kwasy bakteryjne uszkodzenia,
  • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień),
  • zmniejsza przyleganie płytki nazębnej,
  • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi i ruchomymi,
  • zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Zabieg remineralizacji zębów należy wykonywać 2-4 razy do roku, w zależności od podatności na próchnicę.

W Klinice ARTIMEDICA stosujemy preparaty, w których aktywnym składnikiem remineralizującym są fosforan wapnia i hydroksyapatyt (np. materiał ApaCare Build&Repair gel).


 

Lakowanie

Lakowanie jest bardzo skuteczną a zarazem prostą i bezbolesną metodą zapobiegania próchnicy. Pozwala zredukować próchnicę nawet do 90%.

Lakowanie to zabieg uszczelnienia bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych nie dotkniętych próchnicą specjalnym preparatem zwanym lakiem. Zalegająca płytka bakteryjna w bruzdach zębów jest przyczyną rozwoju próchnicy. Po dokładnym oczyszczeniu i wytrawieniu powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych, precyzyjnie rozprowadzamy we wszystkich zagłębieniach preparat uszczelniający (lak), a następnie go utwardzamy. Takie postępowanie ułatwia oczyszczanie powierzchni zębów z płytki nazębnej, a uwalniane z laku jony fluory działają przeciwpróchnicowo. Zabieg lakowania przeprowadzamy najczęściej u dzieci na zdrowych zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych, a także na mlecznych trzonowcach.Zabiegiem uzupełniającym lakowanie jest remineralizacja pozostałych powierzchni zębów.

Skip to content