Wybielanie zębów
Leczenie
Wybielanie zębów

Piękny uśmiech jest najlepszą wizytówką człowieka. Białe, lśniące zęby powszechnie uchodzą za symbol zdrowia i urody. Sprawiają, że częściej się uśmiechamy, przez co łatwiej nawiązujemy kontakty i jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie.

Naturalnie śnieżnobiałe zęby są niestety rzadkością. Z różnych przyczyn, najczęściej pod wpływem czynników zewnętrznych (częste picie kawy i herbaty, palenie papierosów itp.) nasze zęby pokrywają się osadem i/lub ulegają nieestetycznym przebarwieniom.

Lekarze oraz wykwalifikowane higienistki Kliniki ARTIMEDICA od wielu lat z sukcesem poddają zęby Pacjentów zabiegom oczyszczania i wybielania. Skutecznie nadamy Państwa uśmiechowi piękny blask.

Adekwatnie do indywidualnych potrzeb Pacjenta, w Klinice ARTIMEDICA stosujemy 3 sposoby wybielania zębów:

 • profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym z użyciem preparatów i lampy wybielającej BEYOND,
 • wybielanie nakładkowe (tzw. domowe wybielanie zębów),
 • wybielanie zębów martwych (wybielanie zębów po leczeniu endodontycznym).

Przygotowanie do zabiegu wybielania zębów

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz stomatolog dokładnie zbada stan zdrowia jamy ustnej i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zdjęć RTG (zdjęcia panoramicznego, zdjęć pojedynczych zębów) w celu dokładnej diagnostyki ubytków próchnicowych i stanów zapalnych w przyzębiu.

Przed zabiegiem wybielania koniecznie należy:

 • wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz wymienić nieszczelne wypełnienia i wypełnienia amalgamatowe na kompozytowe,
 • oczyścić zęby z osadu i kamienia nazębnego (zabiegi higienizacyjne: skaling, piaskowanie),
 • wyleczyć stany zapalne dziąseł.

Należy pamiętać, że efekt wybielania nie jest identyczny u wszystkich osób.

Niektórzy mogą osiągnąć zmianę koloru o kilka, a nawet o kilkanaście odcieni, natomiast inni tylko o jeden odcień lub wcale. Zależeć to może od wielu czynników. Dlatego istotne są informacje o Państwa oczekiwaniach, o przyjmowanych przez Państwa lekach, przebytych schorzeniach ogólnoustrojowych, nawykach (palenie papierosów, picie kawy/herbaty, czerwonego wina i inne).

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

 • znaczna nadwrażliwość zębów,
 • starcie zębów,
 • choroby przyzębia,
 • ciąża i okres karmienia,
 • liczne uzupełnienia protetyczne (chyba że decydują się Państwo na ich wymianę po wybielaniu, gdyż ich kolor zostanie niezmieniony).

Jeżeli nie uda się osiągnąć zadowalającego efektu po wybielaniu lub istnieją przeciwwskazania do zabiegu, istnieje możliwość korekty zarówno koloru, jak i kształtu zębów, pokrywając je cieniutkim płatkiem porcelany – licówką porcelanową.

Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe, inaczej zwane wybielaniem domowym – to łatwa, skuteczna i bezpieczna metoda wybielania zębów, którą wykonuje się samemu w domu, pod kontrolą naszego lekarza stomatologa.

Jak przebiega wybielanie domowe?

Zabieg rozpoczyna się od pobrania wycisku zębów i przygotowania w laboratorium protetycznym specjalnej nakładki na zęby. Następnie, ściśle według zaleceń lekarza, taką nakładkę – wypełnioną odpowiednim materiałem wybielającym – nakłada się na zęby. Wybielanie trwa od 10 do 14 dni. Podczas i po jego przeprowadzeniu, odpowiednio do zaleceń lekarza, należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Zalety wybielania nakładkowego:

 • duża skuteczność, pod warunkiem systematyczności w stosowaniu i zaangażowania ze strony pacjenta,
 • brak lub niewielka nadwrażliwość zębów, dzięki wykorzystaniu środków o niskim stężeniu preparatu wybielającego,
 • brak podrażnień dziąseł.

Za istotną wadę wielu pacjentów uważa jednak konieczność samodzielnego stosowania przez kilkanaście dni nakładek na zęby.

Profesjonalne wybielanie gabinetowe

Piękny śnieżnonbiały uśmiech w jeden dzień? Tak to możliwe!

W klinice ARTIMEDICA przeprowadzamy jednowizytowy zabieg wybielania zębów preparatami i lampą wybielającą BEYOND

Jak przebiega wybielanie zębów u stomatologa?

Po nałożeniu płynnej osłony na dziąsła i utwardzeniu lampą polimeryzacyjną, na zęby zostaje nałożony żel wybielający, o składzie opartym na nadtlenku wodoru. Żel ten jest aktywowany przez światło UV lampy wybielającej BEYOND. Zabieg trwa ok. 50 minut – zazwyczaj wykonuje się trzy 15-minutowe sesje naświetleń.

W efekcie, w ciągu jednej wizyty otrzymujemy biały, lśniący uśmiech.

Zalety wybielania gabinetowego:

 • krótki czas wykonania zabiegu,
 • osiągniecie natychmiastowego efektu wybielenia zębów,
 • bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu w gabinecie przez lekarza stomatologa i personel medyczny.
Wybielanie zębów martwych

Martwe zęby po leczeniu endodontycznym mogą ulec przebarwieniu, co stanowi poważny problem estetyczny. Szansą na jego pozbycie jest profesjonalne wybielanie zęba martwego.

Martwe zęby, po leczeniu kanałowym, mogą ulec przebarwieniu, zwykle w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi lub materiału wypełniającego kanał. Stanowi to poważny problem estetyczny. Przebarwienia te powstają wewnątrz zęba, więc wyżej wspomniane metody wybielania nie są w stanie ich usunąć.

W takich przypadkach lekarz na wstępie wykonuje zdjęcie RTG, aby ocenić szczelność wypełnienia kanału oraz stan korzenia zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jeżeli będzie to konieczne, wykona powtórny zabieg leczenia kanałowego.

Następnie, lekarz ustala aktualny kolor zęba, zabezpiecza wypełniony kanał odpowiednim materiałem, umieszcza w komorze zęba preparat wybielający i pozostawia go na kilka dni, regularnie kontrolując stopień rozjaśnienia zęba. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie.

Po zakończonym zabiegu lekarz stomatolog wypełnia wybielony ząb materiałem kompozytowym, odpowiednim do nowej, jaśniejszej barwy zęba.

Postępowanie po zabiegu wybielania zębów

Przy zachowaniu właściwej higieny oraz systematycznym i regularnym wizytom higienizacyjnym w naszej klinice ARTIMEDICA będziecie Państwo mogli dłużej cieszyć się pięknym efektem wybielania zębów.

Bezpośrednio po zabiegu wybielania przeprowadzamy zabieg remineralizacji szkliwa zębów preparatami zawierającymi związki wapnia, hydroksyapatyty. Przez pierwsze 72 godz. po wybielaniu należy stosować tak zwaną „białą dietę”, czyli nie spożywać pokarmów, ani nie pić napojów posiadających silne barwniki, tj.: kawa, herbata, soki owocowe/warzywne, buraki, jagody, kolorowe napoje gazowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym pierwszym okresie zęby nadmiernie chłoną barwniki, co może doprowadzić do utraty efektu wybielania.

Przy zachowaniu właściwej higieny oraz systematycznym i regularnym wizytom higienizacyjnym w naszej klinice ARTIMEDICA będziecie Państwo mogli dłużej cieszyć się pięknym efektem wybielania zębów.

Należy pamiętać, że wybielaniu ulegają wyłącznie zęby własne. Wypełnienia (tzw. plomby), korony, mosty ceramiczne nie zostaną wybielone.

Po okresie stabilizacji koloru zębów, zazwyczaj ok. 2 tygodnie po zabiegu wybielania, zalecamy wymienić część ciemnych wypełnień na nowe, odpowiednie do blasku nowego uśmiechu.

Bezpośrednio po zabiegach wybielania, u niektórych Pacjentów może pojawić się przejściowa nadwrażliwość na bodźce termiczne. By ją wyeliminować, w klinice ARTIMEDICA przeprowadzamy zabiegi laserowej biostymulacji tkanek zęba i zalecamy zastosowanie odpowiednich preparatów na nadwrażliwość.

Skip to content