Diagnostyka radiologiczna
Leczenie
Diagnostyka radiologiczna

W klinice ARTIMEDICA prężnie działa Pracownia Cyfrowej Tomografii i Pantomografii, gdzie elektroradiolog czuwa nad poprawną i rzetelną diagnostyką RVG.

Pacjentom kliniki ARTIMEDICA we Wrocławiu oferujemy wykonanie na miejscu badania tomograficznego, zdjęć pantomograficznych (tzw. panoramiczne zdjęcie RTG), cefalometrycznych, czy punktowych zdjęć RVG zębów.

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej CBCT

Badanie tomograficzne to obecnie najbardziej dokładne źródło informacji o tkankach wewnętrznych, dostępne w ramach bezinwazyjnego diagnozowania.

Na potrzeby leczenia różnego typu, wykonujemy również badania tomograficzne. Zdjęcia tomograficzne CBCT są przydatne podczas: leczenia implantologicznego, chirurgii szczękowej, protetyki dentystycznej, endodoncji, ortodoncji, periodontologii, diagnostyki funkcjonowania i diagnostyce zabiegowej przy dysfunkcji stawów szczękowych.

W Centrum ARTIMEDICA wykonujemy zdjęcia tomograficzne:

 • żuchwy i/lub szczęki (na jednym zdjęciu podczas jednokrotnego skanowania),
 • zatok szczękowych,
 • stawów skroniowo-żuchwowych,
 • wybranego obszaru czaszki.

Obszary badania tomograficznego

Zdjęcia panoramiczne RTG zębów

Zdjęcie pantomograficzne pozwala lekarzowi w sposób ogólny ocenić stan całego uzębienia i kości, a tym samym ustalić właściwy plan leczenia

Zdjęcie pantomograficzne zębów, popularnie nazywane też zdjęciem panoramicznym RTG, jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia stomatologicznego i ortodontycznego. Pozwala lekarzowi ocenić w sposób ogólny stan całego uzębienia i kości, a w efekcie ustalić właściwy scenariusz leczenia.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnego tomografu Hyperion X9 wykonujemy zdjęcia pantomograficzne aż w 20 projekcjach, w tym:

 • PAN – standardowy lub pediatryczny pantomogram;
 • DENT – pełny lub częściowy widok uzębienia;
 • SIN – czołowy lub boczny widok zatok szczękowych;
 • TMJ – boczny lub boczno-tylny widok stawów skroniowo-żuchwowych, wykonywany pod różnymi kątami.

Zdjęcie panoramiczne jest dla lekarza poglądową informacją o stanie całego uzębienia pacjenta. Szczegółowych informacji o stanie zdrowia każdego z zębów dostarczają – również wykonywane w naszej Klinice – zdjęcia punktowe zębów.

Zdjęcia cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu ortodontycznym, ponieważ dostarcza informację o układzie czaszki i kości szczęki pacjenta.

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wymaga od lekarza zapoznania się nie tylko z kompleksowym zdjęciem uzębienia pacjenta (zdjęcie pantomograficzne), ale również z układem czaszki i kości szczęki pacjenta. Informacji na ten temat dostarcza zdjęcie cefalometryczne, czyli radiologiczne zdjęcie boczne zębów i części twarzowej czaszki.
Dzięki stosowanej technologii wysokiej klasy, wykonujemy zdjęcia cefalometryczne w 7 projekcjach, w tym m.in.:

 • cefalogram w widoku standardowym lub pediatrycznym boczno-tylnym;
 • cefalogram w widoku tylno-przednim lub przednio-tylnym;
 • obraz RTG dłoni (nadgarstka).
Zdjęcia RVG zębów (zdjęcia punktowe zębów)

Zdjęcia punktowe zęba pozwalają ocenić stan korzenia, szyjki i korony zęba, co jest kluczowe w leczeniu stomatologicznym.

Oprócz zdjęć całego uzębienia i szczęki, wykonujemy również punktowe zdjęcia RTV zębów. Pozwalają one szczegółowo ocenić stan zęba – jego korzeń, szyjkę i koronę.Jest to niezbędne źródło informacji o stanie zęba nie tylko przed leczeniem (pomaga ustalić przyczynę bólu zęba), ale i w trakcie jego trwania (podczas tzw. leczenia kanałowego zębów zdjęcia punktowe RVG wykonuje się kilkukrotnie dla potwierdzenia prawidłowości procesu leczenia).Zdjęcia punktowe zębów wykonuje się niezależnie od zdjęcia pantomograficznego całego uzębienia, które daje ogólny pogląd na stan zdrowia zębów pacjenta.Ceny usług radiologicznych dostępnych w klinice ARTIMEDICA są dostępne w Cenniku.

Skip to content